True & Co. – Kadınlar İçin İç Çamaşırları Sunan Dikey E-Ticaret Girişimi

Teknoloji alanındaki dev şirketlere ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’ni içine alan San Francisco, özellikle girişimci adaylarının gözde konumlarından. Takip Ettiğim Girişimler yazı serisinde Google, Apple, Facebook veya Microsoft gibi dillerden düşmeyen şirketlerden değil, San Francisco’nun girişimci ekosisteminde yer alan daha küçük ölçekli ve yenilikçi iş modellerine değineceğim. Gelecekte farklı ülkelerden örnekler de yer alabilir.

Takip ettiğim girişimler serisinin ilk yazısı kadınlara özel iç çamaşırı, pijama ve el yapımı bakım ürünlerinin yer aldığı dikey e-ticaret sitesi True & Co üzerine.

  • True & Co. – Kadınlar için iç çamaşırı

Kategori: E-ticaret
Merkezi: San Francisco

truenco

İç çamaşırı alışverişi kolay gibi görünse de özellikle kadınlar için çok detaylı ve internetten yapıldığında hayal kırıklığı yaşama ihtimali yüksek bir alan. True & Co. markası kadınların özellikle sütyen seçimlerinde yaşadıkları belirsizlik üzerine çalışmış ve beden yanlışlıklarını en aza indirecek bir Quiz hazırlamış. Sorular arasında beden seçiminde hataya neden olabilecek küçük detaylar var ve bir kez yanıtladığınızda bu bilgiler üyeliğinizle birlikte kaydediliyor. Böylece size özel önerilen ürünler bir iç çamaşırından beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak modellerden oluşuyor.

Detaylar neden önemli?

İnternet alışverişlerinde -özellikle giyim & moda kategorisinde- ürünü fiziki olarak görebilmek, deneyebilmek bir çok belirsizliği ortadan kaldırıyor ve bu alanda simülasyonlar geliştiren onlarca farklı girişim var. True & Co. ise bu işi çok daha basit bir yöntemle yapıyor: Sizi daha yakından tanıyacak sorular sorarak.

Bazen teknolojik yetersizlikleri aşmak için daha fazla teknoloji gerekmez.

Dikey ürün satışı yapan e-ticaret siteleri için bu modelin çok etkili olduğunu düşünüyorum, elbette detaylı bir müşteri profili oluşturduktan sonra listelediğiniz ürünlerin de bu ince detaylara göre segmentlere ayrılabilmesi gerekiyor.

True & Co. Tırı ile Offline Deneyim

Markaya ait bir True & Co. tırı şehir şehir geziyor ve ilgili müşteriler için bir buluşma & deneme kabini & seyyar mağaza deneyimi sunuyor. Online ve offline alanlarını bir arada uygulayan başarılı bir model. İç çamaşırını özel bir ürün olarak sunan markanın offline dağıtım kanalı için mağazaları değil kendi seyyar araçlarını seçmesi stratejiye uygun görünüyor. Böylece hem müşterilerinize “aslında sadece online satıyoruz ama sizi sevdiğimiz için şehrinize de geliyoruz” diyebilir, hem de offline potansiyeli için bir ağızdan ağıza pazarlama hamlesi yapabilirsiniz.

truenco

Sosyal medya ve elbette blog

Türkiye’de dikey e-ticaret alanındaki girişimlerin görmezden geldiği -veya yeterince göremediği- çok önemli bir alan var: içerik. Eğer bir dikey girişimseniz, yani sadece belirli bir kategoride yer alan ürünleri satıyorsanız sürdürülebilir büyüme için iki şansınız var: pazarı büyütmek veya müşterilerinizi daima canlı tutmak.

Başarılı bir e-ticaret operasyonu gerçekleştirmek dikey girişimler için çok önemli ancak markanızı bir hikaye üzerine inşa edemezseniz sonucu ancak düşük sadakate sahip ve fiyat hassasiyeti yüksek bir kitle olur. Müşterilerinizin dikkatini çekmek için daima ve daima daha ucuz olmanız gerekir. (Türkiye’deki bir çok moda dikeyi aynı sorunla mücadele etmiyor mu?)

Yazının sonunda True & Co. markasının sosyal medya hesaplarını ve resmi blogunu (blog.trueandco.com) mutlaka inceleyin ve sürdürülebilir bir dikey e-ticaret markasının vizyonu hakkında ilham alın.

E-Ticaret

Leave a Reply